facebook
Aktualności

Aktualności

Inspektorem ochrony danych jest pan Tomasz Wadas tel. 570 170 137

Aktualności

archiwum >

Wydarzenia z ostatniego okresu

22/01/2021

Feryjne wyzwania – wyniki

Czas tegorocznych ferii zimowych z pewnością zaliczyć można do udanych. Nie dość, że zawitała do nas prawdziwa zima, umożliwiająca  szaleństwa na śniegu to zorganizowane przez nas konkursy online pn. „Feryjne wyzwania” spotkały się z bardzo dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem.

[więcej...]
Informacja o wyborze oferty
15/01/2021

Informacja o wyborze oferty

Gminne Centrum Kultury w Jerzmanowej informuje o wyborze najkorzystniejszej oferty dot. realizacji zadania pn. ZAKUP I DOSTAWĘ MATERIAŁÓW BIUROWYCH DLA ADMINISTRACJI GMINNEGO CENTRUM KULTURY W JERZMANOWEJ W ROKU 2021

[więcej...]
Odkryj swój Skarb 2020
13/01/2021

Odkryj swój Skarb 2020

Chcemy podzielić się z Wami naszym małym sukcesem. Na początku listopada 2020 wzięliśmy udział w II edycji konkursu „Odkryj swój Skarb 2020” ogłoszonym przez Narodowe Centrum Kultury

[więcej...]
16/04/2020

Warsztaty fizyczne - eksperymenty z balonem

wstecz >

Czy można przebić balon wykałaczką, tak aby nie pękł?
Czy napełniony woda balon pęknie w kontakcie z ogniem?
Zapraszam na warsztaty fizyczne na których, przekonasz się jak niesamowita jest fizyka!


Sztuczka fizyczna z niepękającym balonem.


Na pewno kiedyś widzieliście jak magik przebija balon który nie pęka. Przebijanie balonów na wylot bez ich pęknięcia można logicznie wytłumaczyć opierając się o prawa fizyki.


Co potrzebujemy do wykonania doświadczenia?


Balon. Długa wykałaczka do szaszłyka. Dobrze mieć parę balonów w zanadrzu na wypadek, gdy balon nam pęknie.


Jak wykonać doświadczenie?

Balon należy lekko nadmuchać oraz zawiązać. Postaraj się bez strachu delikatnie przyłożyć wykałaczkę w obok miejsca wiązania balona punkcie gdzie guma ma nieco ciemniejszy kolor. Delikatnie napieraj wykałaczką na gumę okręcając patyczek w palcach. Gdy patyczek wejdzie do balona znajdź punkt na środku, gdzie guma będzie ciemniejsza. Postaraj się przebić tą samą techniką balon na wylot.


Jak to działa?


Balon nie może być napompowany do końca, ponieważ guma wtedy będzie maksymalnie rozciągnięta i eksperyment się nie uda.
Siły spójności cząsteczek, które oddziałują na gumę są duże w miejscu gdzie guma jest ciemniejsza – czyli mniej naciągnięta.
Dzięki temu w tym miejscu możemy bez obaw wbić wykałaczkę, która tamuje wypływ powietrza z balona. Działa to tak samo jak korek w wannie z wodą.
Guma przylega do patyczka i powietrze nie wylatuje.
To bardzo prosty ale efektowny eksperyment, który każdy z Was może wykonać w domu!


Ognioodporny balon

Czy zastanawia Was dlaczego balon, który styka się z ogniem nie pęka ? Po wykonaniu naszego prostego doświadczenia będziecie na pewno bardzo zaskoczeni!

Co potrzebujemy do wykonania doświadczenia?

Balon, woda, lejek, zapałki lub zapalniczka, świeczka.

Jak wykonać doświadczenie?

Do balona należy włożyć końcówkę lejka i następnie nalać około 10ml-20ml szklanki wody. Następnie nadmuchujemy oraz zawiązujemy balon i obserwujemy z jaką ścianką balona styka się woda. Zapalamy świeczkę. Powoli zbliżamy do niej balon i obserwujemy co się dzieje. Należy pamiętać, że balon może dotykać ognia tylko w miejscu w którym jest w środku woda (w innym przypadku balon pęknie natychmiast).
*Eksperyment należy wykonać pod okiem osoby dorosłej.

Jak to działa?

Otóż odpowiedź jest całkiem prosta. Balon wykonany jest z gumy, która jest bardzo dobrym przewodnikiem ciepła które oddaje wodzie, przez co temperatura gumy zawsze jest poniżej 100 stopni Celsjusza, tym samym balon nie może się spalić, powodując, że staje się ognioodporny.