03/09/2020

Dożynki 2020

W atmosferze refleksji i wdzięczności za zebrane przez rolników plony odbyły się tegoroczne Dożynki w gminie Jerzmanowa. W zupełnie zmienionej formule bez fety, muzyki i biesiadowania. Skupiając się na uczczeniu Tradycji Święta Plonów oraz związanych z nią obyczajów.

Uroczystość dziękczynna odbyła się w ostatnią niedzielę sierpnia (30.08.2020r) na placu przy kościele w Jerzmanowej. Mszę Św. w intencji rolników odprawił ks. Proboszcz Piotr Matus. Zgromadzonych gości przywitał wójt Lesław Golba, przyjmując na swe ręce bochen dożynkowego chleba od Urszuli i Krzysztofa Nestrów – wielopokoleniowych rolników z Potoczka, którzy pełnili rolę delegacji reprezentującej wszystkich mieszkańców  gminy zajmujących się uprawą roli.

„Ten wyjątkowy czas jest trudny, ale pewne tradycje i rytuały chcemy i postanowiliśmy zachować” – mówił w swoim przemówieniu wójt gminy Jerzmanowa - Lesław Golba.

Dlatego podtrzymując tradycję, przedstawiciele 12 sołectw  przynieśli  symboliczną ofiarę w postaci zboża, mąki, owoców, warzyw, wina, chleba, miodu, orzechów i przetworów, stanowiących znak zwieńczonych żniw. Jeden reprezentacyjny wieniec z tegorocznych zbóż, upleciony głównie przez mieszkańców sołectwa Smardzów, wniesiony został przez sołtysów: Rafała Durała, Krzysztofa Nestra, Zbigniewa Skowronka i Józefa Przebiędę – członka rady soleckiej. Na stole Wójt symbolicznie pokroił chleb i zaprosił do częstowania się  przygotowanymi wcześniej kromkami, które z uwagi na panujące warunki zapakowane były w foliowe woreczki.

Tegoroczne żniwa były udane, choć zawsze mogło być lepiej. Cieszymy się jednak z tego co jest” – mówił Kszysztof Nester, rolnik gospodarujący na 40 ha, społecznik i sołtys wsi Potoczek. Wreszcie wiosną spadł deszcz, żegnając tym samym trwającą od trzech lat suszę, a gorąca i słoneczna końcówka lata pozwoliła szczęśliwie zebrać plony. Dla rolników i natury pandemia jest jakby obok, zboża dojrzewają i trzeba je skosić. Przyroda nie przeszła w kwarantannę, czas płynie, zmieniają się pory roku, a praca na roli nie ustaje.

FOTORELACJA na naszym Facebooku

061dozynki.jpg