facebook
Aktualności

Aktualności

Inspektorem ochrony danych jest pan Tomasz Wadas tel. 570 170 137

Aktualności

archiwum >

Wydarzenia z ostatniego okresu

22/01/2021

Feryjne wyzwania – wyniki

Czas tegorocznych ferii zimowych z pewnością zaliczyć można do udanych. Nie dość, że zawitała do nas prawdziwa zima, umożliwiająca  szaleństwa na śniegu to zorganizowane przez nas konkursy online pn. „Feryjne wyzwania” spotkały się z bardzo dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem.

[więcej...]
Informacja o wyborze oferty
15/01/2021

Informacja o wyborze oferty

Gminne Centrum Kultury w Jerzmanowej informuje o wyborze najkorzystniejszej oferty dot. realizacji zadania pn. ZAKUP I DOSTAWĘ MATERIAŁÓW BIUROWYCH DLA ADMINISTRACJI GMINNEGO CENTRUM KULTURY W JERZMANOWEJ W ROKU 2021

[więcej...]
Odkryj swój Skarb 2020
13/01/2021

Odkryj swój Skarb 2020

Chcemy podzielić się z Wami naszym małym sukcesem. Na początku listopada 2020 wzięliśmy udział w II edycji konkursu „Odkryj swój Skarb 2020” ogłoszonym przez Narodowe Centrum Kultury

[więcej...]
16/11/2016

Rekonstrukcja historyczna

wstecz >

Niebywałą rolę  podczas Święta Niepodległości (11.11) odegrał  pałac w Jerzmanowej. Wraz z dziedzińcem posłużył  za miejsce  rekonstrukcji historycznej pt.: „Wolność  przychodzi o zmroku”.  Przeniosła ona widzów   w odległą przeszłość , która przez wiele lat  była często przemilczana lub przekręcana.

 Akcję wydarzeń  umiejscowiono w  1947r.  W pomieszczeniach pałacu zorganizowano  posterunek Milicji Obywatelskiej oraz  Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego. W inscenizacji  odegrano sceny z codziennego życia posterunku i ludności cywilnej, pokazując  czynności sprzątania, zakupy, pracę wartowników, patrolowanie okolicy przez służby. Były także sceny ukazujące dramatyzm ludzi: pojmowanie partyzantów,  ostatnie namaszczenie. Kiedy  funkcjonariusze  MO i UB przywożą  dowódcę  oddziału partyzanckiego  słychać okrzyki pogardy, przeraźliwe  jęki torturowanego człowieka,  wołanie o pomoc. Odtąd  sceny stają się pełne   dynamizmu.  Odbiciu dowódcy przez partyzantów towarzyszą strzały z broni maszynowej, huk granatów.  Efekty dźwiękowe  współgrają z efektami świetlnymi, rzucane są race i świece dymne, widać ogień z karabinów i pistoletów.   Wszystko to wraz z atmosferą  zamglonego listopada  tworzyło niepowtarzalny klimat i zarazem świetną lekcję historii.

Rekonstrukcja  wymagała  zaangażowania  wielu osób i sprzętu. Wzięły w niej udział Grupy Rekonstrukcji Historycznych „39’-45’” z Polkowic, GRH "609 Dywizja Wermacht” z Wrocławia, GEH "Oka” z Namysłowa oraz  grupa statystów  grająca role  ludności cywilnej. Łącznie ponad 30 osób.  Inscenizacja wymagała także  specjalistycznego sprzętu, który znajduje się już dzisiaj w zasobach  pasjonatów oraz broni, wypożyczonej na  akcję ze specjalistycznej  poznańskiej firmy. Podczas  rekonstrukcji zobaczyliśmy stare, wyprodukowane tuż po wojnie pojazdy, które  o „własnym silniku” dojechały z Namysłowa: GAZ – 51 oraz motocykl z koszem M-72. Swojego Wylissa udostępnił także  p. Andrzej, mieszkaniec Jerzmanowej.

Serdecznie dziękujemy p. Krzysztofowi Betka, koordynatorowi  rekonstrukcji, grupom rekonstrukcyjnym, statystom oraz  p. Magdalenie  Matylek, która zatrzymując rekonstrukcję w kadrze i tym razem  świetnie  sprawdziła się w roli fotografa i użyczyła nam swoje zdjęcia.