Inspektorem ochrony danych jest pan Tomasz Wadas tel. 570 170 137
- kontakt@gckjerzmanowa.pl
- 76 838 43 24, 76 831 21 11
- Witaj na stronie portalu Gminnego Centrum Kultury w Jerzmanowej
Aktualności
Aktualności
archiwum >Wydarzenia z ostatniego okresu
Feryjne wyzwania – wyniki
Czas tegorocznych ferii zimowych z pewnością zaliczyć można do udanych. Nie dość, że zawitała do nas prawdziwa zima, umożliwiająca szaleństwa na śniegu to zorganizowane przez nas konkursy online pn. „Feryjne wyzwania” spotkały się z bardzo dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem.
[więcej...]Informacja o wyborze oferty
Gminne Centrum Kultury w Jerzmanowej informuje o wyborze najkorzystniejszej oferty dot. realizacji zadania pn. ZAKUP I DOSTAWĘ MATERIAŁÓW BIUROWYCH DLA ADMINISTRACJI GMINNEGO CENTRUM KULTURY W JERZMANOWEJ W ROKU 2021
[więcej...]Odkryj swój Skarb 2020
Chcemy podzielić się z Wami naszym małym sukcesem. Na początku listopada 2020 wzięliśmy udział w II edycji konkursu „Odkryj swój Skarb 2020” ogłoszonym przez Narodowe Centrum Kultury
[więcej...]Za nami pierwszy rok działalności Gminnego Centrum Kultury w Jerzmanowej. Zbliżający się koniec roku nastraja więc do podsumowań.
Rok 2016 obfitował w wiele przedsięwzięć kulturalnych, integracyjnych oraz wyjazdowych. Łącznie zrealizowaliśmy ich 52. Wśród nich były imprezy okolicznościowe (m. in. Dzień Babci i Dziadka, Dzień Kobiet, Obchody Konstytucji 3 Maja), imprezy integrujące mieszkańców sołectw (m.in. Zimna Zośka w Zofiówce, Majówka rodzinna w Kurowie Małym, Dzień Maniowa, Festyn Wakacyjny w Jaczowie, Sołecki Dzień Słonecznika w Bądzowie, ognisko integracyjne w Kurowicach), imprezy o ponadlokalnym wymiarze (m.in. Konkurs Zespołów Weselnych, Noc Kupały w Potoczku). Wśród naszych imprez były także te szczególne, o dużym potencjale kulturotwórczym: Jarmark Wielkanocny, Spotkanie Kultur, Święto Niepodległości z cyklicznym Biegiem Gęsi i premierową rekonstrukcją historyczną. Wspieraliśmy logistycznie bądź organizacyjnie inicjatywy mieszkańców służące integracji oraz aktywności sportowej i rekreacyjnej (m.in. Rajd Rowerowy w Jerzmanowej, Festyn Integracyjny z Osobami Niepełnosprawnymi w Smardzowie). Dostarczyliśmy radość dzieciom podczas Gminnego Dnia Dziecka, zorganizowanego z mnóstwem atrakcji i wrażeń. Namawiając do potyczek z błędami po raz pierwszy wyłoniliśmy wspólnie z gimnazjum Jerzmanowskiego Mistrza Ortografii, zachęcaliśmy do pokochania literatury Henryka Sienkiewicza podczas Narodowego Czytania. Towarzyszyliśmy mieszkańcom podczas II Rajdu Rowerowego, zorganizowanego z inicjatywy sołectwa Jerzmanowa. W strefie dla kibiców witaliśmy na naszym terenie kolarzy najlepszych grup biorących udział w CCC – TOUR Grody Piastowskie, promując Gminę Jerzmanowa uczestniczyliśmy J (biernie) w Crossie Straceńców w Głogowie.
Mając na swoim terenie perełkę folkloru czyli Zespół Jaczowiacy zorganizowaliśmy Spotkanie z folklorem, czyli przegląd zespołów ludowych i folklorystycznych. W strugach deszczu, pod niedoświetloną wiatą, ratując nagłośnienie przed zalaniem i posiłkując się tylko akordeonem śpiewano i tańczono w atmosferze przedniej zabawy. Spotkanie zespołów z terenu najbliższych nam powiatów ale i z oddalonych regionów Dolnego Śląska przebiło atmosferę ambitniejszych organizacyjnie imprez.
Nasz kalendarz planów i zamierzeń uwzględnił także spotkania z kulturą poza granicami naszej gminy. Zorganizowaliśmy cykl wyjazdowych spotkań z teatrem, kabaretem oraz zabytkami Dolnego Śląska, Poznania, Drezna. Wyjazdy cieszyły się dużym zainteresowaniem mieszkańców, którzy wnosili wyłącznie opłaty za bilety.
W swojej ofercie nie pominęliśmy dzieci adresując do nich zaproszenie do spędzenia z nami ferii zimowych oraz wakacji. Bardzo sympatycznie wspominamy to drugie przedsięwzięcie pn. Cały Świat Kocha Wakacje, kiedy w realizacji naszych planów pomogli wolontariusze z kilku krajów świata. Dzięki nim 6 tygodniowe półkolonie były świetnym odpoczynkiem z międzynarodowym akcentem. Ważnym elementem działalności GCK były imprezy kierowane do osób starszych, a wśród nich Bal Emeryta i Rencisty, który był zarazem świetną okazją do spotkaniem seniorów gminy Jerzmanowa i Rietz – Neuendorf. Wiele wzruszeń dostarczyliśmy i zarazem doznaliśmy podczas Spotkania Wigilijnego z emerytami, rencistami i osobami samotnymi. Ogromną frajdą dla starszej młodzieży (55+) był kurs komputerowy, podczas którego odkrywaliśmy tajniki internetowego świata.
Oprócz imprez GCK edukowało, inicjowało a także realizowało spotkania z mieszkańcami. W każdej ze świetlic wiejskich odbywały się zajęcia dla dzieci i dorosłych. Zorganizowaliśmy szereg warsztatów z cyklu Lubię tworzyć, spotykaliśmy się z mieszkankami przy wspólnych stołach by rozwijać ich talenty kulinarne i manualne, zajmowaliśmy dzieci zabawami, animacjami oraz tworzyliśmy bibeloty i gadżety. Zainicjowaliśmy działalność kół zainteresowań (koło wokalne oraz koło filmowe), które rozwijają dziecięce talenty pod okiem profesjonalnych instruktorów. Przez cały rok zapraszaliśmy do korzystania z ofert bibliotek w Jerzmanowej i Jaczowie. By książka była bliżej mieszkańców zorganizowaliśmy punkty wypożyczeń w świetlicach wiejskich w Maniowie, Smardzowie, Bądzowie, Łagoszowie Małym, Kurowicach (WDK i 42a). Stale doposażając biblioteki zadbaliśmy by czytelnicy mieli stały dostęp do nowości książkowych i nowoczesnego sprzętu komputerowego, na zakup którego pozyskaliśmy środki z Instytutu Książki (22.500 zł).
Rok 2016 to w GCK czas przejmowania obiektów i wyposażenia. Zgodnie z decyzją władz Gminy Jerzmanowa przejęliśmy w użyczenie 6 obiektów przeznaczonych na świetlice wiejskie. Obecnie administrujemy 12 obiektami, w tym 2 z przyległymi placami zabaw i boiskami (Maniów i Kurowice 42a). W mijającym roku uregulowaliśmy wiele spraw związanych z bieżącymi remontami, przeglądami technicznymi obiektów, ustalaliśmy zasady funkcjonowania budynków oraz ich wynajmów. Uregulowaliśmy także kwestie, w wielu przypadkach bardzo sporne, związane z przejęciem wyposażenia świetlic, głównie naczyń. Ważnym celem, który osiągnęliśmy było przejęcie od UG magazynu, który po remoncie przeznaczymy na składowanie sprzętów festynowych. Dzięki remontom odnowiliśmy pomieszczenie dla instruktorów w budynku GCK przy ul. Głogowskiej 8. Dziś miło tam, świeżo i estetycznie.
Dziękujemy wszystkim osobom, instytucjom, sołectwom za wsparcie naszych przedsięwzięć. Dziękujemy także za dobre słowa, które ogromnie pokrzepiały i „stawiały na nogi”, szczególnie po wielu godzinach wyczerpującej, często nocnej pracy.
Jesteśmy ogromnie wdzięczni za każdą, nawet najmniejszą pomoc :)