Inspektorem ochrony danych jest pan Tomasz Wadas tel. 570 170 137
- kontakt@gckjerzmanowa.pl
- 76 838 43 24, 76 831 21 11
- Witaj na stronie portalu Gminnego Centrum Kultury w Jerzmanowej
Aktualności
Aktualności
archiwum >Wydarzenia z ostatniego okresu
Feryjne wyzwania – wyniki
Czas tegorocznych ferii zimowych z pewnością zaliczyć można do udanych. Nie dość, że zawitała do nas prawdziwa zima, umożliwiająca szaleństwa na śniegu to zorganizowane przez nas konkursy online pn. „Feryjne wyzwania” spotkały się z bardzo dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem.
[więcej...]Informacja o wyborze oferty
Gminne Centrum Kultury w Jerzmanowej informuje o wyborze najkorzystniejszej oferty dot. realizacji zadania pn. ZAKUP I DOSTAWĘ MATERIAŁÓW BIUROWYCH DLA ADMINISTRACJI GMINNEGO CENTRUM KULTURY W JERZMANOWEJ W ROKU 2021
[więcej...]Odkryj swój Skarb 2020
Chcemy podzielić się z Wami naszym małym sukcesem. Na początku listopada 2020 wzięliśmy udział w II edycji konkursu „Odkryj swój Skarb 2020” ogłoszonym przez Narodowe Centrum Kultury
[więcej...]Tegoroczne dożynki gminne odbyły się po raz pierwszy w Potoczku. Pomysłodawcami ulokowania święta plonów w tej urokliwej miejscowości byli sami mieszkańcy, którzy chcieli pochwalić się walorami swojej wsi i przekazali swój pomysł wójtowi. Wspólnie z GCK dali z siebie wszystko, by impreza wypadła hojnie, ciekawie i zgodnie z tradycjami. Toteż nie brakowało gości. Bawili się zaproszeni rolnicy, mieszkańcy niezwiązani z rolą, goście i sponsorzy. Przeszło 700 osób. Przyjechała także liczna delegacja z Gminy Rietz – Neuendorf z burmistrzem Olafem Klempertem.
Mszę św. dziękczynną celebrował ks. Piotr Matus, który w przepięknej homilii odniósł się do słów „Wesela” St. Wyspiańskiego i jego ponadczasowych treści. Po mszy św. odbył się tradycyjny obrzęd dożynkowy, który rozpoczęli starostowie przekazując bochen chleba gospodarzowi dożynek, wójtowi Lesławowi Golbie. Zaszczytny tytuł starostów otrzymali: p. Anna Pomianowska z Gaików
i p. Krzysztof Nester z Potoczka.
Pani Anna Pomianowska posiada 6 ha gospodarstwo rolne w miejscowości Gaiki. Pracę na roli ocenia jako bardzo trudną, ponieważ jej gospodarstwo jest ulokowane na gruntach V i VI klasy. Dotychczas uprawiała zboże, w bieżącym roku aby ziemia mogła „odpocząć” i użyźnić się produkcję roślinną ukierunkowała na łubin. Posiada standardowy park maszynowy z jednym ciągnikiem i sprzętami niezbędnymi do orki i siewu. Od 8 lat pasją p. Ani są kwiaty. Relaksuje się tworząc przepiękne ogródkowe kompozycje. Jej ogród brał udział w plebiscycie „Tygodnika Głogowskiego” na najpiękniejszy ogród. W 2013r. zdjęcia przepięknego ogrodu mogła oglądać już cała Polska w miesięczniku MAGNOLIA. Do zdjęć prasowych załączony był komentarz redakcyjny o treści „Za sprawą kwiatów nawet zwykłe gospodarstwo może uzyskać urzekającą, niemal baśniową oprawę”.
Pan Krzysztof Nester gospodarzy wspólnie z żoną Urszulą na 48 ha we wsi Potoczek. Część gospodarstwa przejął po rodzicach, 28 ha dzierżawi. Filarem gospodarstwa jest produkcja roślinna. Dominuje rzepak, pszenica i pszenżyto, w mniejszej części łubin i gryka. Posiada rozbudowany park maszynowy: własny kombajn zbożowy i ziemniaczany, 4 traktory, przyczepy i sprzęt towarzyszący.
Na potrzeby własne hoduje zwierzęta. W 2013r. został odznaczony honorową odznaką „Zasłużony dla Rolnictwa”. Pan Krzysztof jest lokalnym działaczem, jego autorytet i zaangażowanie wykorzystane było wielokrotnie podczas dialogu pomiędzy samorządem a mieszkańcami sołectwa. Nie tylko kibicuje lokalnej drużynie piłki nożnej LZS „PERŁA” Potoczek ale jest także jej kierownikiem.
Zgodnie z rytuałem dożynkowym wszystkie sołectwa (12) utworzyły korowód dożynkowy, prezentując przepięknie i misternie wyplecione wieńce, do których dołożyły bochny chleba i słowa podziękowań za szczęśliwie zebrane plony.
Po dożynkowym obrzędzie wszyscy zostali zaproszeni na biesiadę i atrakcje. Każdy kto przybył na boisko sportowe nie miał czasu na nudę. Można było wziąć udział w quizie wiedzy o gminie, grach i konkursach oferowanych w namiotach ZGZM i Gaz System. O tym, że impreza ma swoje korzenie w ludowości nie pozwolił zapomnieć Zespół „Jaczowiacy”, który zaprezentował swoje najnowsze utwory. Po nim na scenie wystąpili w specjalnym bloku JERZMANOWA TALENT młodzi artyści: dziewczynki z koła teatralno – wokalnego SP w Jerzmanowej „Little Girls” oraz utalentowana wokalnie Wiktoria Białek. Niezwykle gościnnie przywitano kabaret NOWAKI, który przyciągnął do Potoczka setki osób. Organizatorzy zadbali także o inne atrakcje. Dzieci mogły skorzystać z wesołego miasteczka, które po raz pierwszy pojawiło się w gminie Jerzmanowa oraz ogródków zabawowych. EXTRA okazał się wycieczkowy przelot śmigłowcem, z pokładu którego można było zobaczyć uroczy Potoczek i okolice. 2 września br. w całej Polsce czytano „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. W Narodowe Czytanie zaangażowali się również mieszkańcy gminy, którzy podczas dożynek mogli biernie przyglądać się czytaniu tekstu na scenie lub czynnie uczestniczyć w akcji prowadzonej przez panie bibliotekarki.
Impreza trwała do późnych godzin nocnych. Rozbawiona publiczność bawiła się podczas disco party oraz koncertu przesympatycznych chłopaków z Zespołu ŁUKASH.
Najwyższym dobrem przy organizacji imprezy są ludzie chętni do pomocy, dzielący się pomysłami, mobilizujący innych do tego, by najważniejsze święto rolników nabrało szczególnego znaczenia. Tradycją w gminie Jerzmanowa są więc podziękowania na scenie najbardziej zaangażowanym osobom. Podczas tegorocznych dożynek wójt Lesław Golba dziękował starostom, sołtysom, grupom wieńcowym i mieszkańcom Potoczka.
Wspólnie z wójtem dyrektor GCK wręczyła także nagrody dla laureatów konkursu na Najpiękniejszą Dekorację Dożynkową Posesji i listy gratulacyjne dla uczestników koła filmowego „Jerzmanowska Filmówka” za ich cenny wkład w dokumentowanie imprez i przedsięwzięć gminnych.
Serdecznie dziękujemy sponsorom i partnerom oraz wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób wsparli organizację Dożynek Gminnych w Potoczku 2017’
-
Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ – SYSTEM S.A.
-
-
Bank Spółdzielczy w Głogowie
-
Zakład Robót Melioracyjnych Zbigniew Matejko
-
Materiały Budowlane „RYCZEK” S.J. Agnieszka Makara, Dorota Ryczek
-
-
Usługi Inżynieryjne KRAKEN Marek Kałamajka
-
ZIELONE OGRODY Wioletta Miodowicz - Jakubowska
-
TRANSMAN –BIS s.j. Barbara i Czesław Jacuś
-
ModernPol Przedsiębiorstwo Budowlane Czesław Chmielewski
-
Międzynarodowy i Krajowy Transport Samochodowy Wojciech Witkowski
-
Zakład Dekarsko – Budowlany Henryk Sznajder
-
BAR – BUD s.c Mariola i Roman Bartkowiak
-
Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Głogowie
-
Głogowskie Przedsiębiorstwo Komunalne SUEZ Sp. z o.o.
-
Pracownia Projektowa inż. Grzegorz Juźwiak
-
Biuro Usług Turystycznych SPORTUR w Głogowie
-
SPORT GÓRSKI Jerzy Górski
-
Firma Przewozowa ATENA
-
GASTRO – POL Sylwia Nowak
-
Szyldy Reklamy RZEPKA s.c.
-
Ekologiczne Centrum Pralnicze DELFIN Natalia Ossowska, Sławomir Ossowski
-
PHU BRACIA Jan i Andrzej Łyżwa w Potoczku
-
Top – Poligrafia s.c. Mariusz Mrugalski i Daniel Tylko w Głogowie
-
FOBIS Sp. z o.o. Lubin
-
RAGEN Sp. z o.o. Głogów
-
Spółdzielnia Obsługi Rolnictwa FARMER Grębocice
-
Zakład Inżynierii Lądowo – Wodnej JAZ w Kunicach
-
Przedsiębiorstwo Budownictwa Drogowego Sp. z o.o. Głogów
-
Usługi Geodezyjno – Kartograficzne Jerzy Szewczyk Głogów
-
Zakład Gospodarki Komunalnej w Jerzmanowej
-
Szkoła Podstawowa w Jerzmanowej,
-
Stowarzyszenie Sportowe LZS „PERŁA” Potoczek
-
Ochotnicza Straż Pożarna w Jaczowie, Jerzmanowej, Smardzowie i Bądzowie
-
Stowarzyszenie na Rzecz Integracji i Usamodzielniania DOM w Głogowie
-
Związek Gmin „Zagłębia Miedziowego” w Polkowicach
-
Fundacja „Porozumienie Wzgórz Dalkowskich”
-
Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska” w Radwanicach
-
Akademia Prostych Pleców Piotr Czyż
Organizatorzy dziękują także osobom, które wsparły logistykę imprezy:
-
mieszkańcom Potoczka, którzy z ogromnym zaangażowaniem uczestniczyli w organizacji dożynek, pomagając przy budowie miasteczka imprezowego, dekorowali posesje i byli ogromnie dyspozycyjni od momentu pierwszych rozmów o dożynkach do ich zakończenia.
-
Państwu Janinie i Marianowi Stysiakom
-
Państwu Jaremkiewicz
-
Pani Annie Woźniak z Modłej
-
p. Zbigniewowi Skowronkowi
-
gospodyniom ze wszystkich sołectw, które przygotowały ciasta