Inspektorem ochrony danych jest pan Tomasz Wadas tel. 570 170 137
- kontakt@gckjerzmanowa.pl
- 76 838 43 24, 76 831 21 11
- Witaj na stronie portalu Gminnego Centrum Kultury w Jerzmanowej
Aktualności
Aktualności
archiwum >Wydarzenia z ostatniego okresu
Feryjne wyzwania – wyniki
Czas tegorocznych ferii zimowych z pewnością zaliczyć można do udanych. Nie dość, że zawitała do nas prawdziwa zima, umożliwiająca szaleństwa na śniegu to zorganizowane przez nas konkursy online pn. „Feryjne wyzwania” spotkały się z bardzo dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem.
[więcej...]Informacja o wyborze oferty
Gminne Centrum Kultury w Jerzmanowej informuje o wyborze najkorzystniejszej oferty dot. realizacji zadania pn. ZAKUP I DOSTAWĘ MATERIAŁÓW BIUROWYCH DLA ADMINISTRACJI GMINNEGO CENTRUM KULTURY W JERZMANOWEJ W ROKU 2021
[więcej...]Odkryj swój Skarb 2020
Chcemy podzielić się z Wami naszym małym sukcesem. Na początku listopada 2020 wzięliśmy udział w II edycji konkursu „Odkryj swój Skarb 2020” ogłoszonym przez Narodowe Centrum Kultury
[więcej...]Wietrzna pogoda nie przeszkodziła wszystkim tym, którzy przyjęli zaproszenie Gminnego Centrum Kultury na Święto Niepodległości i VI Bieg Gęsi. Tradycyjnie w Jerzmanowej patriotyzm wyrażano poprzez integrację i gościnność, a towarzyszyły im występy artystyczne i zawody sportowe.
Święto zainicjowała msza św. w intencji Ojczyzny, celebrowana przez ks. Piotra Matusa,
w której uczestniczyły szkolne poczty sztandarowe, harcerze, mieszkańcy i goście.
Atrakcje rozpoczął tradycyjny przejazd św. Marcina; w rolę tę wcielił się wójt Lesław Golba, który „z siodła” pozdrawiał uczestników imprezy. Zapraszał także do degustacji. Podobnie jak w latach poprzednich „swoje spiżarnie i domy otworzyły” panie z 11 sołectw i kół gospodyń wiejskich z gminy Jerzmanowa oraz z sołectwa Ruszowice. Przygotowały pomysłowe dania, wśród których dominowała gęsina. Można więc było spróbować galantyny, bigosów z gęsiną, pierogów z gęsim farszem, gęsi nadziewanej owocami i tej tradycyjnie upieczonej z chrupiącą skórką. Dla ogrzania serwowano gęsi rosolnik, zupę warzywną z gęsimi pulpetami i smalec, który nie zawiera odrobiny cholesterolu. Gęsie delicje uzupełniły marcińskie rogale, które cieszą się zawsze dużym zainteresowaniem. Kto nie czuł się najedzony mógł skorzystać z upieczonej w ognisku kiełbaski, pieczonych jabłek i herbaty serwowanej z kuchni polowej. Biesiadę zakończyła licytacja gotowej do konsumpcji gęsi, podarowanej przez mieszkanki Bądzowa. Jej nabywca dorzucił się do prowadzonej podczas imprezy zbiórki publicznej, której celem jest zakup i dostarczenie środków medycznych do Senegalu.
Podczas tegorocznego Święta Niepodległości wyraźny akcent stanowiły występy muzyczno – wokalne. Koncert rozpoczął patriotyczny repertuar przedstawiony przez Zespół JACZOWIACY. Po nim zaprezentował się Chór HOSANNA z Jerzmanowej. Tradycyjnie wystąpiły dzieci, które zdobyły nagrody w konkursie piosenki patriotycznej i żołnierskiej pn. „Polska zginąć już nie może” (org. GCK). O polskości i patriotyzmie opowiedział w muzycznym koncercie zespół pn. Projekt NIEPODLEGŁOŚĆ, który pomimo, że istnieje od niedawna posiada doskonałe brzmienie i wokal. Patriotycznie zagrało również trio, o którym można powiedzieć, że łączy ich nie tylko muzyka ale i sympatia do Polski. Filarem zespołu jest głogowianin Mateusz Kwapień, a trio dopełnili: Taras Backovskyy z Ukrainy i Grzegorz Abreu Krysztofiak z Kuby.
Atrakcje zakończył Patriotyczny Łańcuch Ognia z pochodniami, którymi kibice oświetlili trasę VI Biegu Gęsi, najważniejszego wydarzenia sportowego w okolicy. Równo o godz. 17:00, na sygnał startera (L. Golba) wybiegło na trasę, liczącą 8 km, 186 biegaczy. Pierwszy na metę przybiegł Sebastian Sobczak z Nowej Soli z czasem 26 min. 51 sek. W kategorii kobiet zwyciężyła Anna Ficner z Wilkowa. Niespodziankę, którą skrzętnie ukrywali organizatorzy przed zawodnikami aż do startu była osobna klasyfikacja o nazwie: „Mistrzostwa gminy Jerzmanowa”. Po raz pierwszy w historii Biegu Gęsi osobno klasyfikowani byli mieszkańcy i mieszkanki gminy. W kategorii tej nagrody otrzymali: Grzegorz Jankowski (Jaczów), Mariusz Polasik (Gaiki) oraz Ewa Paduch (Jerzmanowa). Jak zapewniali zawodnicy na Biegu Gęsi trzeba być, posmakować gęsiny i poczuć atmosferę listopadowego, wieczornego biegu. Organizator tradycyjnie zadbał o poczęstunek dla zawodników, tym razem był to gulasz z gęsich żołądków serwowany przez Kulinarny Teatr z Łodzi. Gulasz gotowany był przez cały czas trwania imprezy, na ogromnej patelni, a szef kuchni Krzysztof Górski mieszając go żartował, że jest to najbardziej patriotyczna potrawa, ponieważ są w niej biała cebula i czerwone pomidory, białe pieczarki i czerwona papryka, a do tego gęsina na św. Marcina.
Gminne Centrum Kultury serdecznie dziękuje:
- pracownikom Urzędu Gminy Jerzmanowa,
- paniom z KGW w Jerzmanowej,
- paniom z KGW w Jaczowie,
- paniom z KGW w Smardzowie,
- sołectwu Gaiki
- sołectwu i paniom z KGW w Bądzowie,
- paniom z KGW w Potoczku
- paniom z KGW Łagoszowie Małym
- sołectwu Kurowice
- sołectwu Maniów,
- sołectwu Zofiówka,
- sołectwu Ruszowice
- Pani Marii Franczak – dyrektorowi Przedszkola Gminnego „Kraina Marzeń” w Jerzmanowej oraz pracownikom przedszkola,
- Stowarzyszeniu „Koń i człowiek” w Jakubowie
- ppłk. Grzegorzowi Winckowi - Dowódcy Jednostki IV Batalionu Inżynieryjnego w Głogowie
- strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych w Jerzmanowej, Jaczowie, Bądzowa, Smardzowa
- Pocztom sztandarowym ze Szkoły Podstawowej w Jaczowie, Szkoły Podstawowej w Jerzmanowej i ich opiekunom
- Harcerzom Związku Harcerzy Rzeczpospolitej, ZASTĘP „Rajtarzy”, Zastęp „Pancerni”, Zastęp „Dragoni”
- Zielonym Ogrodom Wioletta Miodowicz – Jakubowska w Jerzmanowej,
- Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji w Głogowie.