facebook
Aktualności

Aktualności

Inspektorem ochrony danych jest pan Tomasz Wadas tel. 570 170 137

Aktualności

archiwum >

Wydarzenia z ostatniego okresu

22/01/2021

Feryjne wyzwania – wyniki

Czas tegorocznych ferii zimowych z pewnością zaliczyć można do udanych. Nie dość, że zawitała do nas prawdziwa zima, umożliwiająca  szaleństwa na śniegu to zorganizowane przez nas konkursy online pn. „Feryjne wyzwania” spotkały się z bardzo dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem.

[więcej...]
Informacja o wyborze oferty
15/01/2021

Informacja o wyborze oferty

Gminne Centrum Kultury w Jerzmanowej informuje o wyborze najkorzystniejszej oferty dot. realizacji zadania pn. ZAKUP I DOSTAWĘ MATERIAŁÓW BIUROWYCH DLA ADMINISTRACJI GMINNEGO CENTRUM KULTURY W JERZMANOWEJ W ROKU 2021

[więcej...]
Odkryj swój Skarb 2020
13/01/2021

Odkryj swój Skarb 2020

Chcemy podzielić się z Wami naszym małym sukcesem. Na początku listopada 2020 wzięliśmy udział w II edycji konkursu „Odkryj swój Skarb 2020” ogłoszonym przez Narodowe Centrum Kultury

[więcej...]
07/12/2017

Wieczór wspomnień

wstecz >

 

 

W minioną sobotę (02.12.) w świetlicy wiejskiej w Smardzowie odbyło się spotkanie pod hasłem „Wieczór wspomnień”. Ponad 100 osób przybyło na zaproszenie Gminnego Centrum Kultury, by wspólnie świętować sukces wydania książki „Pamiętniki, relacje i wspomnienia osadników rejonu obecnej gminy Jerzmanowa ( część 3)”. Sobotnia uroczystość była także doskonałą okazją do uhonorowania osób, które podzieliły się swoimi wspomnieniami, a także uczestników projektu „Powojenna historia mówiona gminy Jerzmanowa.”

Przez ostatnie osiem miesięcy (od maja do grudnia) pracownicy Gminnego Centrum Kultury w Jerzmanowej realizowali projekt w ramach Programu Muzeum Historii Polski „Patriotyzm Jutra 2017”.  Efektem finalnym projektu jest wydanie trzeciej części wspomnień pionierów powojennego osadnictwa na ternach obecnej gminy Jerzmanowa. Książka powstała na podstawie wywiadów zebranych przez uczestników projektu w ramach konkursu literackiego pn. „Zachowaj w pamięci”.  Publikacja jest pamiętnikiem przeżyć 11 osób: Anny Barna, Anny Bryk, Janiny Buczyńskiej, Genowefy Gozdeckiej, Julii Leszczyńskiej, Marii Kubas, Feliksy Oczadło, Genowefy Zacharzewskiej, Edwarda Grossa, Bronisława Włodarczyka, Marcina Żaka. Honorowi goście odebrali z rąk  wójta Lesława Golby oficjalne podziękowania za podzielnie się osobistymi przeżyciami, a także fotografiami z domowych archiwów. Wybrane zdjęcia stworzyły okolicznościową wystawę, którą można było obejrzeć podczas wieczoru.

Wśród wielu znamienitych gości znalazł się Tadeusz Samborski członek zarządu województwa dolnośląskiego, pasjonat historii regionu.  W swoim przemówieniu Tadeusz Samborski pogratulował realizacji projektu i wydania książki oraz wyraził zadowolenie z podejmowania na poziomie lokalnym inicjatyw, które maja na celu ocalenia od zapomnienia relacji świadków historii. Podkreślił, że uczestnictwo młodzieży w takim przedsięwzięciu to cenna lekcja historii szczególnie dla młodego pokolenia. Pionierom zaś dziękował za zaangażowanie w ruch kulturalny i budowę społeczeństwa na terenach Ziem Odzyskanych, podkreślając  że są  filarem  niematerialnego dziedzictwa kulturowego.  

Zaproszeni goście mieli okazję poznać redaktora nowo wydanych wspomnień Marka Roberta Górniaka. Pracownik KUL, historyk, regionalista i autor dwóch poprzednich części opowiedział o swojej pracy  z młodzieżą oraz o osobach, które wspierają cenne przedsięwzięcie jaki jest publikacja wspomnień.

Wieczór był także świętem młodzieży, która angażując się w zbieranie materiału wspomnieniowego nie tylko poznała historię swojego regionu,  ale także nawiązała relacje ze starszym pokoleniem mieszkańców. Wręczono nagrody i pamiątkowe dyplomy wszystkim uczestnikom projektu, którzy przybyli na „Wieczór wspomnień” wraz rodzicami.

Prawdziwą niespodzianką był występ Pani Julii Leszczyńskiej, utalentowanej  mieszkanki Maniowa.  Pani Julia zadeklamowała wiersz opisujący historię jej życia a także zaśpiewała piosenkę, która powstała dla uczczenia rocznicy ślubu Państwa Leszczyńskich. Warto dodać, że pisanie wierszy jest pasją Pani Julii, a jeden z jej utworów znalazł się w trzeciej części promowanej książki.

Część oficjalna wieczoru była pełna miłych akcentów w postaci podziękowań, gratulacji i nagród. Pozostała część spotkania upłynęła zgromadzonym na rozmowach z autorami, oglądaniu zdjęć i przede wszystkim na czytaniu książki.  O pyszny i pięknie podany poczęstunek dla gości zadbały Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Smardzowie.

Wszystkim osobom, dzięki którym powstał  obraz powojennej  historii gminy,  utrwalonej w  publikacji książkowej pt. „Pamiętniki, relacje i wspomnienia  osadników rejonu obecnej  gminy Jerzmanowa (część 3)”.

dziękują:

  • Gminne Centrum Kultury w Jerzmanowej -  pomysłodawca i realizator  projektu „Powojenna historia mówiona Gminy Jerzmanowa”,
  • Gmina  Jerzmanowa,
  • Muzeum Historii Polski -  realizator  programu „Patriotyzm Jutra 2017
Dofinansowane ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu "Patriotyzm Jutra".

 

bia__y_kwadrat.jpg            pj_rgb.jpg                  2013_10_14_gmina_jerzmanowa_herb_01_.jpg   

                                              

  1. Gminne Centrum Kultury dziękuje:
  2. Muzeum Etnograficznemu we Wrocławiu,
  3. Ireneuszowi  Dominiakowi – przewodnikowi głogowskiemu,
  4. Stowarzyszeniu Miłośników Głogowskich Fortyfikacji "TWIERDZA GŁOGÓW"
  5. Paniom  z Koła Gospodyń Wiejskich w Smardzowie,
  6. Firmie „Galeria Kwiatów”,
  7. Osobą należącym do koła filmowego „Jerzmanowska Filmówka”,
  8. Wszystkim osobom, które  udostępniły zdjęcia i materiały archiwalne by historia mówiona  miała swój  dalszy ciąg w publikacji