Inspektorem ochrony danych jest pan Tomasz Wadas tel. 570 170 137
- kontakt@gckjerzmanowa.pl
- 76 838 43 24, 76 831 21 11
- Witaj na stronie portalu Gminnego Centrum Kultury w Jerzmanowej
Aktualności
Aktualności
archiwum >Wydarzenia z ostatniego okresu
Feryjne wyzwania – wyniki
Czas tegorocznych ferii zimowych z pewnością zaliczyć można do udanych. Nie dość, że zawitała do nas prawdziwa zima, umożliwiająca szaleństwa na śniegu to zorganizowane przez nas konkursy online pn. „Feryjne wyzwania” spotkały się z bardzo dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem.
[więcej...]Informacja o wyborze oferty
Gminne Centrum Kultury w Jerzmanowej informuje o wyborze najkorzystniejszej oferty dot. realizacji zadania pn. ZAKUP I DOSTAWĘ MATERIAŁÓW BIUROWYCH DLA ADMINISTRACJI GMINNEGO CENTRUM KULTURY W JERZMANOWEJ W ROKU 2021
[więcej...]Odkryj swój Skarb 2020
Chcemy podzielić się z Wami naszym małym sukcesem. Na początku listopada 2020 wzięliśmy udział w II edycji konkursu „Odkryj swój Skarb 2020” ogłoszonym przez Narodowe Centrum Kultury
[więcej...]W wyjątkowy dzień obchodów święta 100-lecia odzyskania niepodległości, my Polacy świętujemy, siadamy do wspólnego stołu i oddajemy się gościnie, pysznościom i tysiącom kalorii. NIEPODLEGŁOŚC LICZONA W KALORIACH tak nazwany został jeden z punktów programu imprezy 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości w Jerzmanowej. Cóż wspólnego mają ze sobą niepodległość i kalorie? Otóż świętowanie 100-lecia wolności jest tak wyjątkowym i niepowtarzalnym wydarzeniem w naszym życiu, że wyzwala w nas ogromną radość powodowaną hormonalnym szałem naszych endorfin. Podobny stan osiągamy zasiadając do stołu. Smaczne jedzenie wyzwala w nas szczęście, kalorie sycą i dodają werwy. Znowu w naszych ciałach szaleją endorfiny. Niepodległość liczona w kaloriach to symboliczne zachęcenie do wspólnej uczty. Przybyli goście mieli więc okazję do świętowania wyjątkowego jubileuszu korzystając z zaproszenia sołectw i kół gospodyń wiejskich.
Tradycyjnie w Jerzmanowej królowała na stoiskach gęsina, bowiem na św. Marcina najlepsza gęsina. Jak zrodził się zwyczaj hołdowania gęsinie w Marcińskie święto? Gdy zmarł biskup Tours, Marcin został wybrany jego następcą. Legenda mówi, że nie chciał przyjąć tego urzędu i schował się do klasztornej szopy, w której chowano gęsi. Te jednak zaniepokojone podniosły wrzawę, zdradzając w ten sposób kryjówkę Marcina. Nowego biskupa triumfalnie wprowadzono do Tours, a pieczona na pamiątkę św. Marcina gęś przeszła do tradycji i zachowała się po dzień dzisiejszy. Był jeszcze jeden smakołyk, rogale Marcińskie – wypiek, którego nie mogło zabraknąć w Święto Niepodległości.
Biesiada przygotowana była przez 10 Sołectw Gminy Jerzmanowa:
- Sołectwo Jerzmanowa,
- Koło Gospodyń Wiejskich w Jaczowie,
- Koło Gospodyń Wiejskich w Smardzowie,
- Koło Gospodyń Wiejskich w Potoczku,
- Sołectwo Gaiki,
- Sołectwo i Koło Gospodyń Wiejskich w Bądzowie,
- Koło Gospodyń Wiejskich w Łagoszowie Małym,
- Sołectwo Modła,
- Sołectwo i Klub Kobiet Na Obcasach w Kurowicach,
- Sołectwo Maniów
I Sołectwo Ruszowice z Gminy Wiejskiej Głogów
Dla wszystkich pań i panów, którzy zaangażowali się w przygotowanie poczęstunku ogromne brawa i podziękowania.
Na stołach gościła gęsina i rogale. W kuchni polowej herbata. Można było korzystać z rozpalonego przez strażaków ogniska, na którym pieczone były kiełbaski i jabłka.
Z pewnością Państwa uwadze nie uszedł wielki kocioł, w którym przygotowywany został szczególny specjał. Gościliśmy Kulinarny Teatr Krzysztofa Górskiego, który serwował bigos z gęsiną. Cały widowiskowy proces przygotowania dania w wielkiej patelni można było podglądać w trakcie trwania imprezy. Posiłek wydawany był gościom dopiero od 17:00 ale warto było na ten rarytas czekać.